Iz Slovenije v Silicijevo dolino: pogumni podjetniški korak Petre Leben

06. 02. 2026

Iz Slovenije v Silicijevo dolino: pogumni podjetniški korak Petre Leben

Petra Leben je skozi program Erasmus za mlade podjetnike (EYE) preživela tri tedne v Silicijevi dolini, kjer je sodelovala z Matevžem Petkom iz podjetja Povio. Izkušnja ji je odprla vrata v svet globalnega podjetništva in novih pristopov k ustvarjanju dogodkov.

Tip novice: Erasmus

Petra Leben, organizatorica dogodkov iz Slovenije, se je v okviru programa vključila z željo, da svoje znanje in izkušnje nadgradi v enem najbolj dinamičnih podjetniških okolij na svetu v Silicijevi dolini.

Kot del ekipe v lokalni agenciji je Petra že več let vključena v ustvarjanje dogodkov, ki povezujejo ljudi in gradijo skupnosti. Program EYE ji je omogočil, da pogleda onkraj lokalnega okolja in spozna, kako se dogodki, inovacije in podjetništvo prepletajo v globalnem tehnološkem središču.

Rast se začne takrat, ko nehaš čakati na popoln trenutek in preprosto narediš prvi korak.
— Petra Leben

V okviru tritedenske izmenjave je sodelovala z gostiteljem Matevžem Petkom, ustanoviteljem podjetja Povio, ki v Združenih državah razvija digitalne produkte in uporabniške izkušnje za globalne naročnike.

Med izmenjavo je Petra dobila vpogled v način delovanja podjetij, ki rastejo v hitro spreminjajočem se, inovacijami gnanem okolju. Spoznala je, kako pomembni so jasna vizija, kultura sodelovanja in odprta komunikacija pri gradnji uspešnih ekip.

Posebej jo je navdihnilo kako ameriška podjetja ustvarjajo dogodke – od velikih tehnoloških konferenc do kreativnih projektov, ki združujejo tehnologijo, skupnost in doživetje. Takšen pristop želi Petra v prihodnje prenesti tudi v slovenski kreativni prostor.Izkušnja v San Franciscu ji je prinesla novo samozavest pri razvijanju poslovnih idej, razširila njeno mednarodno mrežo ter ji omogočila globlji vpogled v globalni startup ekosistem.

Tudi za gostitelja Matevža Petka je bila izmenjava dragocena izkušnja. Sodelovanje je prineslo svež pogled, zanimive pogovore o podjetništvu in priložnost za izmenjavo idej med dvema različnima podjetniškima okoljema.

Odlična podjetja se gradijo z ljudmi, cilji in vztrajnostjo. - je povedal Matevž Petek.

Skozi sodelovanje sta odkrivala, kako pomembno vlogo imajo inovacije, sodelovanje in medsebojno zaupanje pri razvoju uspešnih podjetniških zgodb. Njuna zgodba dokazuje, da izmenjava znanja in idej preko meja ustvarja nove priložnosti. Tako za podjetnike kot za skupnosti, v katerih delujejo.ž

Program Erasmus EYE za mlade podjetnike je zdaj odprt tudi za globalne destinacije, kot so ZDA, Združeno kraljestvo, Kanada in Singapur.

Želite svojo podjetniško idejo popeljati v tujino tudi vi? Pišite nam na erasmus@tp-lj.si ali nas pokličite na +386 31 342 221 (David Rakar).


Nazaj